Sivas 1 Şubesi
2962 | | | 21-10-2020
Pandemi Sürecinde Yüz Yüze Eğitimin Önemi
Bilge KAYA

Dünya olarak Mart 2020 tarihinden itibaren çok sıkıntılı bir süreçten geçtik ve geçiyoruz. Bu süreçte ekonomiden tutun Sağlık, Eğitim, Turizm, Ulaşım gibi birçok sektör sekteye uğramıştır. Şüphesiz ki covid-19 pandemi sürecinde tüm dünyada ve ülkemizde en fazla etkilenen sektör Eğitim ve Sağlık olmuştur. Tabiki bizler eğitimci olduğumuz için eğitim yönünde sıkıntılara bakmamız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Eylül sonları itibarıyla covid-19 vaka sayısı 30 milyonu açmış ölümler bir milyona ulaşmıştır. Covid 19 pandemi süreci yaşanırken 31 Ağustos tarihinde 3 haftalık bir telafi eğitimi yapıldı. Bu telafi eğitiminde öğrencilere Pandemiden dolayı anlatılamayan dersler anlatıldı. 21 Eylül'den 16 Ekim'e kadar da öğretmenler Eba ve diğer canlı ders uygulamalarını kullanarak öğrenci ile uzaktan da olsa bir araya geldiler. Ama burada birçok konular var desteklenmesi gereken. Eğer canlı derslere devam edilecekse:

1-Öğrenciler canlı derslere katılım konusunda motive edilmeli ve desteklenmelidir. Öğrencilerin bir çoğunun uzaktan eğitimde ki canlı derslere katılmadığı ve uzaktan eğitimin bir süre devam edeceği dikkate alınarak öğrencilerin canlı derslere katılımı konusunda velilerin çocuklarını motive etmesi ve teşvik etmesi gerekmektedir. 

2-Öğrencilerin uzaktan eğitime daha etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak için ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet ve bilgisayar gibi gerekli dijital araçlar ile internet bağlantısı sağlanmalıdır. 

Eğitimin eğitim olabilmesi için uzaktan değil yakından yüz yüze yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Öğretmenlerimiz şunu gördü ki yüz yüze olan eğitimin yerini hiçbir şey tutmuyor. Bu yüzden okulları güvenle açmak gerekiyor. 

Gerçek olan şu ki salgının yayılmasının azalmasını sağlayan en önemli unsur sosyal mesafe, hijyen ve maske uygulamalarını. Bu tedbirleri Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı rehbere göre uygularsak hiçbir sorun olmayacaktır. Bu üç önemli kural sadece öğretmen ve öğrencilere değil toplumun her kesimin riayet etmesi gerekiyor ki okullarımızı güvenle açabilelim.

Covid-19 salgın sürecinde 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren okul öncesi eğitim kurumları ile ilkokul 1. Sınıflar ortaokul 8 sınıflar ortaöğretim 12. Sınıflar Haftada iki gün olmak üzere yüz yüze eğitime başladı. 2 haftalık geçen süreye baktığımızda yüz yüze eğitimde öğrencilerin ne kadar mutlu ve heyecanlı olduklarını görüyoruz. Bu yüzden uzaktan eğitim süreci en kısa sürede sonlandırılmalı ve yüz yüze eğitime geçilmelidir. Veliler ve öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde çocukların önemli bir öğrenme kaybı yaşayacağını ve duygusal olarak etkileneceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı en kısa sürede gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak yüz yüze eğitim sürecinin başlatılması gerekmektedir. 

Tüm Yazılar
1 Pandemi Sürecinde Yüz Yüze Eğitimin Önemi
2 Pandemi Sürecinde Yüz Yüze Eğitimin Önemi